A Makszutov.hu távcső és mikroszkóp bolt blogja
2014. július 8., kedd
2014. július 4., péntek
Csillagászat: egy kapu a belső világra
Az előbb járt itt egy vásárlónk aki meghatódva mesélte milyen változást hozott 16 éves fia életében a korábban megvásárolt távcsövük. A fiú aki autista "kinyilt" azt követően, hogy elkezdte a csillagokat fürkészni: sokkal önállóbb lett, tanulmányi eredménye is hatalmasat javult, osztályelső lett.
Több mint 10 éve foglalkozunk csillagászati távcsövekkel, de nem emlékszem, hogy bárkire ilyen hatással lett volna a csillagos égbolt.
2014. június 26., csütörtök
A világ legnagyobb amatőrtávcsöve - te is akarsz ilyet?
Minden amatőrcsillagász életében van olyan időszak, amikor nagyobb és nagyobb távcsövet szeretne magának. Talán azon is sokan elgondolkoztak már, mekkora lehet a legnagyobb amatőr építésű távcső. A hírek szerint ezt egy amerikai kaminonsofőr, név szerint Mike Clements építette meg magának.
A newton távcső főtükre kb 175 cm átmérőjű, fókusza 10.8 m, csak a segédtükör 74 cm átmérőjű. A távcső "természetesen" dobson szerelést kapott. (Érdemes megemlíteni, hogy
2014. június 4., szerda
Búcsú a Dél keresztjétől - avagy megéri-e Namibiából asztrofotózni?
A mai napon véget ért namibiai asztrofotós túránk utolsó hete eseménytelenül, már-már unalmasan telt. Leszámítva néhány apróbb problémát és egy-két fényes meteort szinte semmi érdemleges nem történt: este fél héttől reggel 5-ig kattogott vagy 4-5 DSLR kamera.
Az expedíció végén adódik a kérdés: érdemes-e a namíbiába "kiruccani" asztrofotózni? A válasz - számomra - nem teljesen egyértelműen pozitív. A déli égbolt lenyűgöző objektumai miatt mindenféleképpen megéri, azonkívül a viszonylag állandó légköri állapotoknak és a hosszú éjszakáknak köszönhetően 10-12 nap alatt több objektum lefotózása válik lehetővé, mint Magyarországról akár egy év alatt.
Munka közben (Borovszky Péter felvétele) |
Mindenesetre előbb-utóbb tele lesz az Asztrofoto.hu oldal jobbnál-jobb Eta Carninea, Centaurus-A, M83, Hangyász stb fotókkal. :)
2014. május 31., szombat
Hordozható távcső - újradefiniálva (+ egy "Ezüst dollár")
Azt hiszem új értelmet nyert a hordozható távcső fogalma: Tóth Gábor a namíbiai expediciónkra egy 25 cm-es newton távcsövet hozott EQ-6 mechanikán (összesen kb 50 kg) – ez a legnagyobb műszer itt a farmon.
Illetve dehogy is, helyesbítenem kell magam: a farmon található nem messze tőlünk a H.E.S.S rádiótávcső is, mellette pedig a HAT (Hungarian Automated Telescope) hálózatának egyik állomása, amivel egy magyar amatőrcsillagászból lett profi csillagász kutat. Idén is meglátogattuk a kutatóintézetet, a pár kép útitársam, Lóránd tavalyi namíbiai beszámolójában látható.
Mellékelek egy nyers képet az "Ezüst dollár" galaxisról (NGC 253), amit Gábor készített talán 5 perc expoval.
2014. május 27., kedd
Namíbiai útinapló - első asztrofotók
A harmadik éjszakára végre összeállt a felszerelésem,
sikerült elkezdeni az égbolt fotózását – az égbolt is valamivel jobb, mint
tegnap. Amolyan „koca-asztrofotósként” megtapasztal- tam milyen az amikor nem
kell az elemekkel küzdeni: a Magyarországon szinte mindenütt jelen levő
fényszennyezés miatt a felvételek hossza korlátozott, azok is narancssárga
háttérben úsznak; a párásodás komoly gond még nyáron is. Itt szinte csak a
technika szab határt a felvételek hosszának. Mellékelek egy 3 perc nyers
(feldolgozatlan) felvételt az Omega Cen gömbhalmazról.
2014. május 26., hétfő
Észlelések a namibiai szavannáról - I rész.
Az északi égbolt „lakójaként” kíváncsi voltam a déli égbolt
csodáira, az Omega Centauri gömbhalmazra, vagy a Kis- és Nagy Magellán felhőkre
melyek sajnos a mi földrajzi szélességünkről sosem láthatóak. Idén volt szerencsém eljutni Namíbiába, melyről azt mondják
egyike azon helyeknek a Földön ahol a legsötétebb égboltot látni. Útitársaim
egytől-egyig jól ismert asztrofotósok: Borovszky Pétert, Fényes Lórándot ill.
Tóth Gábort nem kell bemutatni a szakmabelieknek. Szállásunk a namibiai
szavannán egy farmon található meglehetősen távol mindenféle fényszennyezéstől
- ideális hely a csillagos égbolt megfigyelésére.
2014. május 23., péntek
Más igy nem dobozolja a szűrőit!
2014. május 19., hétfő
Így (ne) vegyél Celestron Astromaster kistávcsövet!
Nemrég egy (máshol) vásárló keresett meg bennünket, hogy Celestron Astromaster távcsövének finommozgató karját rögzítő kis csavar letört, így a finommozgató kart nem lehetett leszedni. (Túl lett erőltetve egyébként a csavar...) A telefonszámunkat a távcső magyarországi importőre adta meg neki, mivel sem ők, sem az eladó bolt nem volt hajlandó a problémát orvosolni. No comment.
Némi flexelés árán leszedtük a finommozgató kart.
2014. május 16., péntek
Ne rakj macskát a mikrohullámú sütőbe!
Bizonyára mindenki ismeri azt a városi legendát (?) miszerint egy nő mikrohullámú sütőben szerette volna macskája bundáját meg- szárítani. A macska nem élte túl a kísérletet, a nő pedig beperelte a gyártó céget mivel nem írták bele a használati útmutatóba, hogy macska-szárításra a mikrohullámú sütő nem alkalmas. (Bár szerintem a macska mellé kellett volna egy útmutató, miszerint a mikro-hullámú sugarak túlzott bevitele nem javasolt ...)
A fenti történeten korábban csak nevettem - újabban már kezdek a gyártóval együttérezni: időnként mi is kapunk meglepően érdekes probléma felvetéseket.(Szerencsére esetünkben a vevők legtöbbször pozitívan állnak a probléma megoldásához - ami igen nagy segítség!)
Korábban történt, hogy egy vevőnk telefonon megkeresett, mivel nem tudja távcsövének 1.25"-es kihuzatába beletenni a szintén 1.25"-es barlow lencsét. Rutinosan rákérdeztem, hogy ugye levette a barlow lencse elejéről a műanyag kupakot valamint az okulárkihuzatról is eltávolította a takarósapkát. A válasz mindkettőre igen volt - itt már kezdtem kifogyni az ötletekből. Bátortalanul rákérdeztem, hogy a csomagban található (amúgy szintén 1.25"-es) okulár belemegy-e a kihuzatba ill. a kihuzatból eltávolította-e az okulárt és annak helyére próbálta-e a barlow beletenni. A válasz igen volt, igy meglehetősen tanácstalanul vakartam a fejem.
Kértem, hozza vissza a távcsövet és a kiegészítőket, megnézzük mi lehet a baj. Pár nap múlva örömmel újságolta, hogy megoldotta (egy szakértő barát segítségével) a problémát: az okulárt mikor kivette, akkor nem a kihuzat oldalán levő csavart lazitotta meg és húzta ki az egész okulárt, hanem lecsavarta az okulár felső részét, így annak kihuzata bennmaradt a fókuszírozóban - hát ezért nem fért be a barlow lencse!
Száz szónak is egy a vége: ha probléma van - mely sok esetben nem is igazi probléma - legjobb emailben jelezni és fotót küldeni. Sajnos, a magyar nyelvű leírások meglehetősen lényegre törőek, így minden apróságra nem térnek ki. Egy kép felér ezer szóval - mi mindig segítünk!
2014. május 15., csütörtök
Első benyomások a Pentax XCF távcsövekről
Nemrég lehetőségem volt pár Pentax XCF binokuláris távcsövet kipróbálni, egészen pontosan a 10x50, 12x50, 16x50 modelleket. Árban a Nikon Aculonok szintjén vannak (30-40 ezer forintos kategória) így kíváncsi voltam "tudnak-e" legalább annyit vagy esetleg többet. Sajnos csalódnom kellett: észrevehetően gyengébbek, sőt még a szinte feleannyiba kerülő Scopium Nature Pro binokulárjaink is szebb képet mutattak.
Emiatt nem látom értelmét, hogy felkerüljenek a kínálatunkba, semmi alternatívát nem nyújtanak a meglevő termék palettához képest - még csak nem is "designosabbak". Vagy van valaki esetleg aki csak azért szeretné megvásárolni ezeket a termékeket mert Pentax a márkanevük?
2014. május 14., szerda
Új Lunt naptávcső
A Lunt naptávcsövei igen közkedveltek az amatőrök körében, velük kitűnően lehet a Nap protuberanciáit ill. felszíni részleteit megfigyelni a H-alfa hullámhossz-tartományban. A hátrányuk, hogy relative drágák - a legkisebb méretű Lunt LS35T is bőven kétszázezer forint felett kezdődik, pedig csak 35 mm az átmérője. (Bár ha azt nézzük, hogy tulajdonosaik sokkal gyakrabban használják, mint az éjszakai távcsöveket, ezáltal az "egy perc használatra eső áruk" már nem is vészes :))
Nemrég a Lunt bejelentette, hogy piacra dob 50 mm átmérőjű belépőszintű naptávcsöveket LS50T néven és egyúttal kivonja a forgalomból a jól bevált 35 mm-es modelleket ... Az új távcsövek ára meg fogja haladni a háromszázezer forintot, tehát sajnos még többet kell kifizetni ha valaki h-alfa tartományban szeretné vizsgálni a Napot ...
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)